عوارض تاتو

عوارض تاتو : بزرگترین مشکلی که بعد از انجام تاتو رخ می‌دهد، حس پشیمانی است. گاهی فرد بعد از گذشت مدتی تصور می‌کند که این تاتو دیگر زیبا نیست و می‌خواهد از شر آن خلاص شود، اما همین خلاصی مساوی است با بروز مشکلات فراوان . 

عوارض تاتو : به طور کلی عارضه‌های تاتو عبارتند از: پشیمانی، ایجاد آلرژی، ابتلا به انواع عفونت‌ها، عوارض پوستی و واکنش تحریکی.

واکنش های آلرژیکی:

رنگ های تتو – به ویژه رنگ های قرمز، سبز، زرد و آبی – می توانند باعث واکنش های آلرژیکی پوستی مانند خارش پوست در محل خالکوبی شوند. این می تواند حتی سال ها بعد از اینکه شما خالکوبی کردید هم رخ دهد.

عفونت های پوستی :

علائم عفونت مانند قرمزی، ورم، درد و ترشح چرک پس از خال کوبی می تواند رخ دهد. تجهیزات خال کوبی و سوزن های استرلیزه نشده می توانند بیماری های عفونی مانند هپاتیت B و هپاتیت c را انتقال دهند.

به همین دلیل است که انجمن آمریکایی گفته است برای انتقال خون باید یک سال از زدن خال کوبی وقفه بیفتد. مهم است دقت کنید که تمام تجهیزات خال کوبی قبل از استفاده تمیز و استریل باشند.

فردی که خال کوبی را دریافت می کند، باید حتماً در طول هفته اول به درستی از ناحیه خال کوبی شده مراقبت کند، یا پس از تزریق رنگدانه های پوستی.

مراقب HIV و هپاتیت باشید :

زمانی که در حال انداختن طرح با جوهر روی بدن‌تان هستید، اگر محل استریل نشده باشد، و اگر سوزن‌هایی که روی بدن شما فرو می‌روند مجددا استفاده شوند، جا دارد که حسابی نگران شوید. استفاده‌ی مجدد از سوزن‌ها ممکن است باعث بیماری‌های بسیار خطرناکی مانند HIV یا هپاتیت شود. به این ترتیب، برای کسانی که به شدت طرفدار تتو و خالکوبی هستند، مهم‌ترین نکته این است که حتما و حتما به یک مرکز معتبر مراجعه کنند. برای اکثر دانش‌آموزانی که دوست دارند طرحی روی بدن‌شان بزنند، معمولا هر مرکز ارزان‌قیمتی با توجه به بودجه‌ی کمی که دارند می‌تواند فریبنده باشد. با این حال، زمانی که پای سلامتی دراز مدت و اقدامات احتیاطی در میان است، باید کمی در مورد مرکز انجام تتو دقت عمل و تحقیق به خرج بدهید تا دچار عوارض ناخواسته‌ای که مراکز غیر معتبر برای شما ایجاد خواهند کرد، نشوید.

ایجاد آلرژی :

این آلرژی با علائمی مثل قرمزی و خارش خود را نشان می‌دهد، که در صورت مشاهده این عوارض بلافاصله باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کرد، گاهی نیز سال‌ها بعداز انجام تاتو، پوست دچار التهاب و قرمزی در ناحیه تاتو می‌شود که به این واکنش اصطلاحا واکنش جسم خارجی گفته می‌شود. علاوه بر این احتمال ایجاد واکنش سارکوئیک وجود دارد که می‌تواند سیستم ایمنی بدن را به طور عمومی درگیر کند و حتی باعث تورم غده‌های لنفاوی ریه شده و ایجاد یک بیماری به نام سارکوئیدوز که بسیار وخیم است، شود. به هرحال افراد باید توجه داشته باشند که عوارض تاتو حتی ممکن است چند سال بعد از انجام تاتو به سراغ فرد بیاید.

اهداکننده‌ی خون هستید؟

به افرادی که به طور مرتب خون اهدا می‌کنند، باید هشدار داد که یک دوره‌ی زمانی خاصی وجود دارد که پس از زدن طرح با جوهر نمی‌توانند خون بدهند. این دوره‌ی زمانی معمولا یک هفته یا بیش‌تر طول می‌کشد، اما بعضی مراکز حتی ممکن است از فرد بخواهند که یک ماه صبر کند و بعد خون بدهد.

علاوه بر این، مرکز خالکوبی باید تحت قوانین تدوین شده باشد. اگر مرکز تحت این قوانین نباشد، ممکن است مردم هرگز مجاز به اهدای خون خود نباشند. بنابراین، برای افرادی که تتو می‌کنند یا می‌خواهند خون اهدا کنند، لازم است قبل از خالکوبی از همه‌ی قوانین مطلع باشند.

کبودی‌ های ناخوشایند :

در صورتی که سوزن در حین وارد کردن جوهر یک رگ خونی را سوراخ کند، ممکن است هماتوم روی پوست‌شان رخ بدهد. هماتوم اساسا بدین معنا است که رگ خونی زیر پوست دچار پارگی شده و لخته خون زیر پوست تشکیل می‌شود. اگرچه با گذشت زمان، کبودی‌ها ممکن است محو شوند، اما ایده‌ی خوبی است که آن را بررسی کنید تا بعدها نگرانی و مشکل خاصی ایجاد نشود.